Pompieri condamnați pentru fraudă, după ce au mințit că au adăpostit refugiați ucraineni și au obținut fonduri…

de O Teodor
15 vizualizari

Pompieri condamnați pentru fraudă

Trei pompieri din Maramureș și Satu Mare au fost condamnați de Tribunalul Militar din Cluj după ce au obținut ilegal fonduri dintr-un program destinat refugiaților ucraineni.

Între perioada noiembrie 2022 și mai 2023, aceștia au depus documente în care afirmau că au găzduit refugiați, deși, în realitate, unele dintre persoanele menționate nu au locuit deloc la adresele indicate sau au stat mult mai puțin decât figura în acte. Instanța a constatat că pompierii au profitat de vulnerabilitățile sistemului de decontare implementat în urma izbucnirii războiului din Ucraina, reușind să încaseze fonduri din bani publici.

Prejudiciul total adus bugetului de stat depășește suma de 133.000 lei. Unul dintre pompieri a fost obligat să restituie aproape 37.000 lei, în timp ce altul are de returnat peste 96.000 lei.

Cei trei pompieri au fost condamnați la închisoare cu suspendare, iar cea mai mare pedeapsă a fost aplicată unui plutonier major de la ISU Maramureș, care a primit o sentință de 2 ani și 8 luni cu suspendare pentru obținerea ilegală de fonduri și falsificarea înscrisurilor sub semnătură privată.